HACKLİNK NEDİR?

HACKLİNK NEDİR?

Son günlerin en önemli kavramlarından biri: HACKLİNK

 

 

Peki nedir bu hacklink? Nasıl Yapılır? Faydalı mıdır? Yasal mıdır? Cezası var mıdır?

 

 

Hacklink nedir

 

 

      1- HACKLİNK NEDİR? HACKLİNK NASIL OLUŞTURULUR?

 

 

Hacklink, en kısa tabiriyle “izinsiz oluşturulan backlink”tir. Normal şartlarda, bazı web sitesi sahipleri, web sitelerine giriş yapan kişilere sınırlı da olsa “backlink” oluşturma izni verirler. Bu gayet doğaldır.

 

 

Ancak; web sitesi sahibinin izni olmadan, “hack” yöntemiyle web sitesine sızarak, web sitesinde oluşturulan izinsiz “backlink”e, “HACKLİNK” denilmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere “hack ile oluşturulan link” manasındadır.

 


"Backlink Oluşturma" ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın...

 

      2- HACKLİNKİN FAYDASI VAR MIDIR?

 

 

Hacklink de, doğası gereği bir backlinktir. Her backlink, yönlendirilen web sitesini SEO açısından besler. Ancak, izinsiz oluşturulan bir backlink yöntemi olan hacklinkin, faydasının devamlılığını garanti etmek ve hatta devamlılığını düşünmek büyük ve sonucu çok kötü olabilecek bir YANILGIDIR.

 

 

hacklink nedir

 

 

3- HACKLİNK YASAL MIDIR? YAPTIRIMI VAR MIDIR?

 

 

Hacklink, tamamen yasa dışıdır. Türk Ceza Kanunu’nun 243 ve devamı maddelerinde düzenlenen suça vücut verir. Hacklink nedenyile 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası uygulanması muhtemeldir. Zira, bir web sitesine “izinsiz” giriş yapılmakta ve izinsiz giriş yapılan web sitesinde “değişiklik” gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş olan belirtilen suçtan ceza alınması kaçınılmazdır. Ayrıca, Cumhuriyet Başsavcılığınca hacklink tespiti yapıldıktan hemen sonra web sitesine erişimin engellenmesi kararı verilmesi de cabası!

 

 

Bununla birlikte, hacklink oluşturulan web sitesi sahibi veya arama motorları hacklinki tespit ederlerse, web  sitesinin sahibinin durumu arama motoruna bildirmesi üzerine veya arama motoru kendiliğinden hacklinki tespit etmişse, lehine link verilen web sitesini cezalandırmakta, web sitesini dizinden silmeye kadar varan cezalar uygulayabilmektedirler.

 

 

      4- HACKLİNK SATIŞI YAPANLARIN DURUMU NEDİR?

 

 

Hacklink satışı yapan kişi ve kurumların, Türk Ceza Kanunu madde 243 ve devamı maddelerinde düzenlenen suçu bizzat işlemeleri ve bunu bir meslek haline getirmeleri nedeniyle, çok daha yüksek hapis cezasıyla cezalandırılacakları kesindir. Yalnız, bununla da kalmayıp, “suçtan elde edilen kazançların müsaderesi" söz konusu olacağından, bu kişi veya kurumların tüm mal varlıkları el konulacaktır.

 

 

SEOPSİ olarak, her türlü gayri yasal link oluşturma girişimine karşı web sitesi sahiplerinin duyarlı olmalarını ve kesinlikle bu tip suça bulaşmış fiillere prim vermemelerini önemle bildiririz.

 

 

(Hacklink ile ilgili hukuki bilgi için Yüksekkaya Law Office'e teşekkür ederiz.)