Mobil Pazarlamada Başarılı Olmanın 3 Temel Stratejisi

Mobil Pazarlamada Başarılı Olmanın 3 Temel Stratejisi

 

Bu on yılda mobil pazarın patlamasıyla birlikte, pazarlamacıların çabalarını mobil kullanıcılara göre şekillendirmenin yollarını aramak için sürekli yenilik içinde olmaları gerekiyor. Ne de olsa, internet trendleri raporu, insanların her gün internette geçirdikleri 5.9 saatin yarısından fazlasının mobil cihazlar aracılığıyla olduğunu gösteriyor.

Aynı zamanda, bu kişiler akıllı telefon ve tabletleri aracılığıyla alışveriş sitelerinde gezinmeye giderek daha fazla alışmaya başladılar. Bu nedenle, mobil pazarlama sadece mobil platformlar aracılığıyla sipariş edilen doğrudan satışlar için değil, aynı zamanda marka görünürlüğünü ve sadakatini korumak için kritik bir kana olmuştur.

Sorun şu ki, mobil pazarlama kampanyalarınızı nasıl optimize edeceğinizi bilmek her zaman açık değildir. Sahip olduğunuz seçenekleri anlamak ve bunları etkili bir şekilde uygulamak önemlidir. İyi işledikçe, aşağıdaki stratejiler size ve şirketinizin mobil pazarlamadan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacaktır.

1.) Yaklaşımınızı simgelemek.

Tüketiciler artık görsel reklamlardan etkilenmese de, kullanıcıların dikkatlerini eğlenceli ve zihinsel olarak uyarmakla, markanızı zihninde tutmak için güçlü bir teknik üretilebilir. Mobilin çevrimiçi sosyal ağlarla iyi bir şekilde entegre olduğu göz önüne alındığında, oyunlaştırma, arkadaşlara ve aile üyelerine, oyunlara yeni insanlar getirirken marka savunucuları olarak hareket etmelerini sağlayabilir.

Yenilik ve yaratıcılık iyi bir oyun için çok önemli olsa da, aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel ilkeler vardır. Bir ödül sistemi önemlidir çünkü insanlar oyunda ilerleme kaydettiklerini ya da gerçek dünya indirimlerine yaklaştıklarını bilmek isterler. Rozetler ve puan sistemleri artık birkaç yıl boyunca standartlaştırılmış reklamların ve web sitelerinin standart özellikleri olduklarından daha az takdir görüyorlar, ancak ustalıkla kullanılmaları durumunda daha değerli olabilirler.

2.) Google ve robotlarla iyi oynamak.

Tüm dijital pazarlama çabalarınız web siteniz, e-posta bültenleriniz ve diğer kanallarınız dahil olmak üzere mobil kullanım için uyarlanmalıdır. Bu, özellikle Google’ın masaüstü siteleri yerine mobil sitelere göre endekslendiğini, yani "önce mobil endeksleme" adı verilen bir yaklaşımı ifade ediyor.

Ve eğer pazarlama yöntemlerinizde yapay zeka algoritmalarını düşünmüyorsanız, artık düşünmelisiniz. Çoğu ileri seviye pazarlama yöneticilerinin yüzde 80'inin yapay zekanın önümüzdeki iki yıl içinde pazarlamada “devrim yapacağına” inandığını bildirdi.

3.) İhtiyacınız olan altyapının oluşturulması.

Mobil pazarlama hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için gerekli olan teknolojiyi başarıyla kullanabilmek için doğru altyapıya yatırım yapmanız gerekir. Doğru altyapıya sahip olmanın bir parçası, hızın önemini anlamak demektir. Örneğin, Google, mobil cihazlarda bir sayfanın yükleme süresi bir saniyeden beşe çıktığında, hemen çıkma oranının yüzde 90 arttığını tespit etti.

 

Aynı zamanda müşteriler, ister mobil uygulama aracılığıyla, ister masaüstü veya dizüstü bilgisayar aracılığıyla olsun, erişmek istediklerinde uygulamalar çalışır durumda olmalı ve güvenilir olmalıdır.

 

Bu stratejiler sayesinde, cihazların ve mobilde paylaşma kültürünün işin geri kalan kısmını yapmasına izin verin. Mobil cihazlar pazarlamacılar için yeni ufuktur ve önemli bir öncelik olarak ciddiye alınması gerekir. Neyse ki, teknoloji bu platformu kullanıcılar için daha hızlı, daha güvenli ve daha cazip bir deneyim haline getirmeye devam ediyor. Birkaç merkezi sorunu göz önünde bulundurarak, bu yeni fırsattan faydalanabilirsiniz. Sonunda, zorlayıcı mobil pazarlama kampanyaları yaratan şirketler önümüzdeki yıllarda büyük kazananlar olacaktır.