RESİM ALT ETİKETİ NEDEN ÖNEMLİ

RESİM ALT ETİKETİ NEDEN ÖNEMLİ

    

 

 

resim.alt.etiketi.neden.onemli

 

Web sitesinde yer alan resimler, SEO açısından önem taşımaktadır. Her şeyin bir ismi olduğu gibi, resimlerin de bir ismi olması gerektiği, gayet doğaldır.

 

Google botları, web sitenizi gezerken, web sitenizde bulunan resimlerin “alt etiket”lerini dikkate alırlar. Bu etiketler aracılığıyla resimleri “adlandırır”lar.

 

Web sitenizde yer alan resimlerin alt etiketlerinin ne olduğunu öğrenmek isterseniz, mause ile resmin üzerine gelin. Mausenin hemen ucunda beliren yazı, resmin “alt etiketi” yani “ismi”dir.

 

İşte Google botları, bu çıkan etikete bağlı olarak resmi adlandırırlar ve dizinlerine eklerler.

 

 

Peki, ya resimde alt etiket yoksa?

 

Eğer, web sitenizdeki resimlerde alt etiket yoksa Google botları bu resmi isimlendiremedikleri için en temelde iki türlü davranış şekli uygularlar. Ya resmi hiç dizine eklemezler yahut da resmi “negatif” değerlendirerek sayfa dizinlemeyi tereddütlü hale getirirler. Bu durum, SEO açısından büyük bir olumsuzluktur.

 

Bununla birlikte, resim etiketi ile resmin bulunduğu web sitesinin alakası yoksa ne olacaktır?

 

Bu durum daha vahim sonuçlar ortaya çıkarabilir. Web sitesinde bulunan resmin, bulunduğu sayfadaki bilgilerle alakası olmayan bir resim olduğu Google tarafından tespit edilmesi durumunda, BAN yeme riski ortaya çıkacaktır.

 

SEOPSİ olarak, web sitenizde bulunan tüm resimlerin alt etiketlerini, resmin yer aldığı sayfadaki konu ile uyumlu bir şekilde oluşturulmasını önemle tavsiye ediyoruz.